• hnejedla

Co je to MASKNÉ a jak se ho zbavit

Maskné je počeštěný výraz, který vznikl spojením dvou slov MASKA a AKNÉ (resp. z angličtiny masc a acne). Proč výraz vznikl asi nemusím zdůrazňovat. Z kosmetického hlediska se jedná o mechanické akné. Tření roušky o pokožku v kombinaci s zapařením a pupínky jsou na světě.Možná si poslední dobou říkáte, že akné je to poslední, čím by se teď člověk měl zatěžovat. Že jsou důležitější věci a starosti, a že nejde přece o život. Částečně souhlasím. Z estetického hlediska to není nic, s čím bychom nemohli žít. Pár otravných pupínků. Jenže akné je onemocnění jako každé jiné. Zanedbání nebo špatný postup ošetřování může způsobit velké trable.


Ačkoliv maskné není úplnou novinkou, vyskytuje se již dávno mezi zdravotnickými profesionály, kteří nosí roušky na denní bázi, v běžné populaci je to však problém aktuální. Podívejme se proto podrobněji jak a proč vzniká, jak mu předcházet, a jak správně pečovat o již rozvinutou formu.


Co to je Maskné?


Jedná se tedy o akné, které vzniká v důsledku dlouhodobého a opakovaného nošení osobních ochranných pomůcek (masky, roušky, ústenky nebo respirátoru - jakkoliv to nazvete). Dochází při něm k několika jevům - mechanickému tření pokožky rouškou a zvýšení teploty a vlhkosti pod rouškou.
Představte si oblíbenou koženou bundu. Při častém nošení se ošoupe a popraská. Podobně je to i s namáhanou pokožkou. Rouška v místech styku naruší ochrannou bariéru pleti, vzniknou malé trhlinky, kůže přestane být celistvá a přestane nás dokonale chránit. Pak se do pokožky snáze dostanou mikroby a nežádoucí látky z prostředí. Zároveň z pleti uniká blahodárná voda, což má za následek další suchost, podráždění, šupinatění.


Vlhké a teplé prostředí pod rouškou také výborně vyhovuje “zlým” mikrobům, kteří se namnoží a bez problému se vkradou do oslabené a narušené pokožky, kde následně vyvolají zánět.


A výsledek už dobře znáte - ucpané póry, pupínky, nezřídka až menší cysty. K tomu všemu se většinou ještě připojí podráždění, zarudnutí, svědění, ekzémy atd.


Jak mu předcházet?


Z logiky věci bychom se měli snažit o to, aby nedocházelo k poškození vrchní vrstvy pokožky a aby se nepřemnožovaly mikroby. A s tím nám pomůže vhodná každodenní péče s následujícími kroky:


1. Péče o pokožku přípravky, které jí zbytečně nedráždí

- Už tak je chudinka vystresovaná, tak ji zbytečně více nezatěžovat.


2. Správná ranní a večerní rutina (aneb jak já ráda říkám "rituály krásy")

- Nejde jen o to co používáte, ale jak to používáte.


3. Hydratace

- Voda je základem pro správné fungování biologických procesů v kůži. Její nedostatek má, kromě jiného, za následek zvýšení produkce mazu.


4. Lehké textury krémů, vynechat make-up

- Zde platí zlaté pravidlo - čím méně, tím lépe. Hlavně si dejte pozor na některé složky produktů, které jsou tzv. komedogenní - i za normálních okolností ucpávají póry.


5. Více než obvykle dbát na čistotu textílií, které přijdou do kontaktu s obličejem - ručník, polštář, rouška atd.


6. Pokud zrovna není nutné mít nasazenou roušku, nemít jí staženou na bradě atp.


7. Dočasně vynechat peelingy a produkty s AHA kyselinymi, retinolem a další potenciálně dráždivé látky.


Co s tím, když už jsou pupínky na světě?


Zbavit se již vzniklých pupínků není jednoduché. Chce to čas, trpělivost a správnou péči. Kromě již zmíněných kroků doporučím ještě pár rad, jak urychlit vyhojení zánětů.1. Nesahat na obličej, neoperovat pupínky

- Znáte to, vymáčknete jeden a objeví se místo něj tři nové.


2. Lokální přípravky urychlující hojení

- Existuje spousta tyčinek, vodiček, gelů atd., které je dobré použít. Za mě je nejrychlejší a nejúčinnější zinkový krém. V malé vrstvě aplikujte přímo na pupínek, opakujte ráno a večer.


3. Detox organismu

- Podzim a karanténa přímo vybízí k popíjení různých bylinkových čajů. Nejen, že vás krásně zahřeje na těle i na duši, ale vhodně zvolenými bylinkami se úžasně pročistíte. Doporučuji kořen pampelišky.


Jak se s rouškovým akné perete vy? Máte nějaký osvědčený fígl?


Pokud si stále nevíte rady, můžete využít bezplatných on-line konzultací https://kosmetikapraha8.rezervace.online/ a můžeme se na to podívat individuálně.17 zobrazení0 komentář